روحانیونی با منبرهای سکسی

این حرف ها دیگر حیرت انگیز نیست.
با اينكه دستگاه دين و روحانيت به صورت تاريخى، به سبب تعلقاتشان به نوعى عقلانيت دينى، و ملهم از سيره، حامى هرچه بيشتر فرزندآورى بوده است، اما بايد دقت كرد كه اين تاكيدات اخير سرشتى كاملاً متفاوت و مدرن دارد.
فرمان دولتى اخيرِ «ويوا زندگى بدون كاندوم و وازكتومى» پيامى است برخاسته از ماهيت دولت مدرن. دولتى كه پيشتر همين روحانيت را براى توصيه به «بچه كمتر، زندگى بهتر» به خدمت گرفته است. بايد دقت كرد كه اين دولت است كه دستگاه دين را براى سياست هايش استخدام كرده است.

image
اين ورژن متأخر روحانيون سكسى كه بى توجه به موارد شرم آور عرفى، بر روى منبرها از رابطه جنسى با آميزه اى از كلام كوچه -بازارى و اصطلاحات فقهى حرف مى زنند، شايد بهتر از هر پديده اى اين فرايند استخدام را نشان مى دهند.
اگرچه در مرحله پيدايش، اين روحانيون بودند كه در حكومت جديد دولت را تسخير كردند، اما پس از مدت كوتاهى و دقيقاً بر اساس تئورى حكومتى آقاى خمينى، كم كم دولت مدرن بوده كه آنها را به استخدام خود درآورده است. اين كارمندگيرى چنان سراسرى و همه جانبه بوده كه روحانيت را از جاى خود كنده و شكل تازه اى به آن داده است.

منبرها يكى از قديمى‌ترين رسانه‌ها در فرهنگ ايرانى اسلامى ما بوده‌اند. منبرها يك تلويزيون يا راديو يا اينترنت كلاسيك‌اند و در ارتباط با زندگى واقعي افراد بوده‌اند. در دوران مدرن و آغاز فرايند مدرنيته در ايران، رقبايي مثل راديو و تلويزيون براى منبرها به صحنه آمدند. به ميزان پيشرفت جامعه ايران، منبرها به حافظ سنت و ساختار سنتى تبديل شدند. در واقع شكافى افتاد بين زندگى واقعي در حال مدرن شدن ايرانيان و منبرها و محتوايشان. اين اتفاق در غرب پيشتر با كليسا افتاده بود. رسانه منبر با پيدا كردن رقباى جديد و قوى به حافظ سنت تبديل شد. در جريان انقلاب اسلامى، منبرها كاركرد سياسي مدرنى را با وظيفه سنتى و كلاسيك شان درهم آميختند. آنها انقلاب را با فقه و ديانت تركيب كردند. اين تركيب هرچند در نهايت به پيروزى صاحبان منبرها انجاميد اما به سبب آميختگى‌اش با چيزي مدرن (انقلاب) شكل سنتى خود را از دست داد. به مرور زمان و پيشرفت تكنيكى و همگانى شدن رسانه هاى رقيب، منبرها بطورى جدى مخاطبان خود را از دست دادند. حتى ديندارها در شرايط جديد و با حكومت دينى تازه از تلويزيون به جاى منبرها استفاده كردند؛ منبرهایی که دیگر کاملاً هم سنتی نبودند. عكس العمل منبرها همچون هر شركت رسانه اى بزرگ، تغيير در برخى برنامه ها و جذب مخاطبان تازه شد. در دوران متاخر موج جديدى در رسانه منبر مى‌بينيم. منبرها سعى مى كنند، چيزهاى ممنوعه را كه درتلويزيون رسمى امكان انتشار ندارد رامطرح كنند. موج جديد ايجاد شده از صحبت درباره روابط جنسي آنهم بگونه اى دقيق و با جزئيات محصول اين عكس العمل شركت سهامى رسانه اى منبر است. همچنين گفتار خيلي غير رسمى، حتى جوان پسندانه با استفاده از كلمات ويژه نسل جديد و طناز بودن بخشي از اين ماجراست.
در چند سال اخير و برخلاف گذشته، توصيه ها براى شنيدن سخنرانى روحانيون در واقع چيزى نيست جز شنيدن نه فقط دنيوى ترين چيزها كه شرمگينانه ترين آنها همچون سخن گفتن صريح از مسايل عرفاً ممنوعه  سكسى در ميانه خنده جوانانِ مشتاق شنونده. در واقع روحانيون در كنار كارشناسان تلويزيونى به يكى از عناصر مهم گفتارْ درباره سكسوآليته مبدل شده اند؛ گفتارى كه براساس تحقيقات ميشل فوكو به ميزان هرچه محدودتر شدن و سركوب شدن سكسوآليته، گسترش مى يابد .
يادمان باشد كه چنانچه از گذشته ها همواره مسايل جنسى در رساله هاى مراجع انعكاس يافته، اما زبان و شكل رسمى و فقهى پرداختن به آنها و نيز كاركردشان يعنى پاسخگويى دستگاه سنتى روحانيت به عنوان تنها مرجع قابل قبول اجتماعى درباره مسايل روزمره و ماهيت غير دولتى آن، كاملاً موضوع را با شرايط متاخر متفاوت مى سازد.
اينكه چه جور با عشق به فاطمه زهرا بايد بچه دار شد(چيزى كه بيشتر شبيه به فحش و ناسزا مى ماند) مطمئنا سوالى است كه تنها با شناخت مكانيزم هاى دولت مدرن براى استفاده از تمامى ابزار هژمونيكش مى توان آن را فهميد.
اينكه آيت الله عظمايى درباره فانكسيون آلت جنسى اتباع جامعه در راستاى خواست دولت، فرمان دينى بدهد كه «كاندوم باى نحو كان در حكم محاربه با امام زمان مى باشد»، توتاليتاريسم دولت مدرن را نشان مى دهد كه در تقسيم كارى اش آنجا را به مقدس ترين ها واگذار كرده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: