ستاره هرات

 

1517503_726908120672499_1493948326_n

ستاره، زنی ٢٣ساله در هرات توسط شوهر معتادش به شدت زخمی و لب و بینی اش بریده شد. به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان، شوهر معتاد به مواد مخدر از همسرش می خواهد تا زیور آلاتش را به او …
بعد از شب کریسمس 1888 بود که ون گوک به قول خودش توانست خورشید را «در شکوه تام وتمامش» نقاشی کند؛ بعد از آنکه گوش خود را در ارل، شهرى در جنوب فرانسه برید. مثله شدن امکانی را فراهم ساخت تا نقاش به سبب این زخم به روشنی محض والبته تکراری چشم بدوزد.
دراساطیر، مثله کردن، بازنمایاننده میل به یافتن شباهت وتبدیل شدن به بدلی بی نقص و ایده آل و مشخصه خدای خورشیدی است. آنکه اندامش پاره پاره می شود و دوباره درسال جدید آن را به شکل اول بازمی گرداند-همچون اسطوره مصری رب النوع آدونیس.
ستاره همچون عایشه برای من یادآور ون گوک شد. او با آن لب وبینی بریده شده امکانی را فراهم مى سازد تا به خورشید نگاهی بیفکنیم. لب هاى بدون بوسه اش را گويى خود، در اعتراض به كشتار بوسه در تاريخ سرزمينش بريده است.
تن مثله شده او یادآور صدای قربانی کننده اش نيز است که از خلال مثله کردن قربانی به دنبال محافظت از خود است.
تن مثله شده ستاره سيماىِ دهشتناكِ قرباني و قاتل به طور تؤامان است. در چهره به هم ريخته ستاره تصوير قاتلش نيز مشهود است. همان شوهر عزلت نشينِ پناهنده اش به خمارى. همچون ون گوك، قربانى و قاتل يك چيزند. قاتل، قربانى همان چيزى است كه برايش قربانى مى كند؛ واين دور بى پايان رنج در افغانستان است.
ستاره، یادآور خدایی خون آشام است که قربانی می خواهد. تنها با آفرينش خدايى ديگرگون مى توان اميد داشت. مساله یافتن خدایی است که می تواند با خیره شدن به شکوه تام خورشید به مثابه موجودی ایکاروسی به جستجوی آتش آسمان ها رود و تن پاره پاره خود را واسطه نگاه خیره ما کند.
به تصويرش خيره شويد، همچون خيره شدن ون گوك به خورشيد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: