تضادمنافع وائتلاف بیرون مانده ها

تضاد منافع در درون طبقه حاكم كه اخيرا خود را در نشانه عدم توانايی آنها در ائتلاف نشان داده است، برخاسته از خصلت قدرت است.

نيروهای سهيم در منابع و امكانات حكومتي، برخلاف تصوير و نمای يكپارچه شان، توانايی بيرون جستن از منطق قدرت را ندارند.

قدرت، در بطن خود متضمن آفرينش سهم خواهی هرچه بيشتر و دسترسی هرچه افزون تر به منابع است.

در اين بين خلوص و ايمان و نشان مهر بر پيشانى نيز اين منطق را ازميان بر نمى دارد. نزاع درون كاخ به سرشت قدرت و بازيگران آن باز مي گردد كه با هر نوع ايدئولوژی يكسان سازي نيز در نهايت به تضاد منافع مي انجامد.

به ميزاني كه بازيگران و سهم بران از منابع قدرت، ثابت و بدون تغيير بمانند، تضاد منافع بيشتر و نزاع شديد تر مي شود.

هيچ ايدئولوژي و اعتقادى حتي مقدس ترين و روحاني ترين آن ها توانايی غيب كردن و كاستن از اين نزاع را ندارد. كليساى قرون وسطی نمونه ای روشن از قدرت ِقدرت در برابر ديگر قدرت هاست.

ائتلاف روحانی و عارف بيش از هرچيز نشاندهنده دور شدن غيراختيارى آنها از امكانات خاص طبقه حاكم است.

برخی شورمندانه از سرشت اخلاقي و شخصيتی عارف در پذيرش اين ائتلاف سخن مي گويند. بيش از اين دلايل به غايت فردی و روان شناسانه، می بايد اين كناره گيری را برخاسته از وضعيت واقعى گروهي از مديرانی بدانيم كه در طی سال هاي اخير از دسترسی به امكانات ويژه طبقه حاكم، محروم شده اند.

اين محروميت براي آنها اين نتيجه را به بار آورده است كه هرچه بيشتر از گذشته منابع كمتری را دربين خود تقسيم كنند و به سبب كمبود منافع، نزاع كمتری را با يكديگر داشته باشند.

شرايطى كه در حول و حوش اين مديران نقش بسته نزاع با هسته اليگارشی حاكم و يادآوری سهم آنها از قدرت به اين هسته است.

آنها پس از مدتی متوجه مي شوند كه كسب موفقيت در اين نزاع وابسته به همراه كردن جمعيت رعيت و پيوند زدن زبان و گفتارشان با خواسته آنهاست.

بيراه نيست كه تصوير ابتدايي آنها در هنگام ورود به منازعه با تصويرشان در پايان منازعه تا اين حد تغيير مي كند. كمتر كانديدايي پس از مجادلات انتخاباتى مى تواند همچنان به اتاق خلوت پادشاه رفت وآمد كند به جز آنكه قيد جلب نظر مردم را در كارزار انتخابات بزند.

در مورد طبقه مديران اخراج شده از هسته قدرت، نكته اينجاست كه به ميزانی كه آنها جلوتر مي روند و بيشتر با اليگارشى حاكم در می افتند، به همان ميزان ميدان نزاع را به اَشكالی سياسی سوق می دهند.

در خلال نزاع طبقاتی بين طبقه ويژه نئوحاكم و مديران سابق، گشايش هايی ناخواسته در ديواره های سياست برای جامعه فراهم می شود.

صداهای مردم كه چندى پيش از شروع نزاع انتخاباتى از سوی اين مديران نفی شده بود، پس از گذشت چندی از كارزار انتخاباتی می فهمند كه برگ برنده آنهاست، پس در قبالش سكوت می كنند و در آستانه حذف شدن از سوی اليگارشی حاكم خود را درصدای مردم حل مى كنند.

پس از گذشت تنها يكماه از آغاز ورود جدی عارف و روحاني به انتخابات، صدای » موسوی و كروبی آزاد بايد گردند» مردم كه در ابتدا از سوی آنها نفی می شد و سپس به آن بی توجهی می كردند، امروز به گونه ای نامحسوس طلب می شود.

عارف با كناره گيری اش امكان تداوم اين نزاع را تا دور بعدی انتخابات و پس از آن كش داده است. با كناره گيری او اين باور تقويت مى شود كه امكان پيروزی روحانی زياد است.

در اين حال هرگونه شائبه مداخله طبقه حاكم برای تعيين خارج از ضوابط رای شماری برای انتخاب رييس جمهور، با اقناع بيشتری از سوی مردم پذيرفته می شود.

از فردای انتخابات اگر روحانی به دور دوم نرود، مردم خواهند گفت اينبار هم تقلب شده است (حتي اگر تقلب هم نشده باشد).

از سوی ديگر بخش بزرگتری از همين طبقه مديران اخراج شده از منافع حاكميت، به سبب حذف هرچه بيشترشان از منابع به جبهه مخالفان نظام تغيير وضعيت مي دهند.

بايد اميدوار بود كه ديد عارف كه جنبش سبز را ظلم به نظام می داند، چگونه پس از انتخابات نظام را ظلم به مردم مى شمارد.

اين ائتلاف به سبب كش دادن آنچه كه مهندسين انتخابات از آن هراس دارند؛ يعني برپا نگهداشتن اميد به رسوخ در دولت، به نفع سياست مردمی است.

راي دادن در انتخابات، با اين نگاه تنها به اين دليل قابل دفاع مي شود، كه از هرگونه معنای پيشينی اش – كه در وضعيت جديد و با تغييرشكل طبقه حاكم، چيزی نيست جز توهم اصلاح و بهبود با استفاده از مكانيسم هاي ١٥ سال قبل- رها شود و به كنشی در جهت كش دادن نزاع ها و نه پايان دادن به آنها تبديل شود؛ در واقع نوعى بهره مندی از روشی به غايت اصلاحگرايانه برای نفی وضعيت موجود يا نفی و تخريب كليت موجود با استفاده از امكانات موجود.

دو واقعيت به گونه ای توامان در حال تضعيف سيستم اند: تضاد منافع و نزاع بر سرمنابع در درون طبقه حاكم از يكسو و از سوی ديگر يارگيرى مدام جبهه مردم از مديران سابق.

برای دومى شايد همچنان انتخابات موثر باشد.

*منتشره در بی بی سی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: