همین آقای سلامتیان

هاشمی رفسنجانی در جایی از مصاحبه‌ای که به تازگی در روزنامه شرق منتشر شده است، می‌گوید:

«امام من را از جبهه فرستادند، رفتم خانه دکتر سنجابی و پیغام امام را دادم که شما کناره‌گیری نکن و استعفا نده. ما مشکلات‌تان را حل می‌کنیم. همین آقای سلامتیان آن موقع همکار دکتر سنجابی بود. من رفتم منطقه نیاوران، هنوز آنجا را خوب نمی‌شناختم. به منزل‌شان رفتم، او که در راس و همه‌کاره بود به استقبالم آمد و بعد در جلسه نیز کارگردان جلسه بود، روابط این‌طور بود…..»

 چرا «همین»؟

 هاشمی گفته است:» همین آقای سلامتیان…». نکته اینجاست که چرا گفته: «همین»؟

وقتی با دقت تر می‌خوانیم، می‌بینیم که قبل از آن در مصاحبه هیچ جا اسمی از سلامتیان نیامده است. جالب نیست؟

 «همین» اشاره‌ای دارد به چیزی قریب به ذهن و در محدوده تاملات جدید فرد. مثلا وقتی ما درباره چیزی داریم صحبت می‌کنیم یا کمی پیشتر درباره آن صحبت کرده ایم، برای دفعه بعدی وارجاع به حرفمان می‌گوییم: همین. اساسا قید همین در زبان فارسی به چیزی نزدیک و دم دست ذهن یا دید اشاره دارد، اشاره به نزدیک. حالا سؤال این است که احمد سلامتیان که سال هاست از ایران خارج شده چرا درمیان این همه شخصیت سیاسی، «همین» است یا «همین» می‌شود.

 رفسنجانی با «همین» گفته است که سلامتیان در میدان ذهنی اش آن جلوها نشسته و به او دارد فکر می‌کند. چرا؟ دو فرض اینجا محتمل است:
− یا این «همین شدن»، طنین نامه سرگشاده قدیمی احمد سلامتیان به هاشمی است که پس از حذف سیاسی اخیرش به او (رفسنجانی) یادآوری شده و او را تحت تأثیر قرار داده است. به گونه‌ای که مدام به آن می‌اندیشد. آنجایی که یادآوری آن نامه برای رفسنجانی تلویحا این پیام را دارد که حذف شدنت از معادلات سیاسی وآزار دیدن دخترت، نتیجه روزی است که برآتش حذف ما فوت کردی و به نظاره نشستی. این حذف شدنت با آن همه جلال و جبروت قدرت و سابقه، نتیجه سنتی است که تو خودت از پایه گذاران آن بودی و….

− و یا این «همین شدن»، نشانه‌ای است از اینکه هاشمی در این روزهای بازنشستگی اجباری وخانه نشینی، پیگیرانه تماشاگرتحلیل‌ها و صحبت‌های سلامتیان و دیگران در «بی بی سی» فارسی و رسانه‌های دیگر است؛ برای او چنان چهره آشنایی شده تا حدی که سلامتیان برایش «همین» شده است .

یا هاشمی را یادآوری نامه احمد سلامتیان عمیقا به گذشته برده است، یا تحلیل‌های سلامتیان در بی بی سی به آینده. و شاید هم هردو.

درهرحال، رفسنجانی با یک قید زبانی ساده، موقعیت واقعی و ذهنی خودش و وضعیت سیاسی کلان را لو داده است. او به میانجی سلامتیان، هم به گذشته وهم به حال وآینده می‌اندیشد. همین گفتنش به خاطر این است.

همین.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: