فتوشاپ گلشیفته

چندی پیش درخبرها آمده بود که پدر و مادر گلشیفته فراهانی عکس های منتشر شده او را «فتوشاپ» دانسته اند. به جای خود کنش گلشیفته،که چیزی به غایت شخصی است، چیزهایی از این اتفاق برای بررسی باقی مانده است. مجادلات، گفته ها و اثرات، ادواتی هستند برای شناخت.

golshifte

۱. حقیقت، این استعداد را دارد که ما را نابود کند. «پس من جانب دروغ را می گیرم:هنر». اگر بپذیریم که در طول تاریخ، قدرتمندان سخن گفته اند پس باید به آنچه که به نام حقیقت بر ما جاری شده است شک کنیم.این شکی است که نیچه می کند و از ما می خواهد نسبت به حقیقت بدبین باشیم. از نظر او هرآنچه که زندگی را تیره وتضعیف کند، دروغ آنجاست هرچند که نام حقیقت بر خود داشته باشد. حقیقت یافتنی است زیرا از دسترس دور شده است.

۲. فتوشاپ به دنبال حقیقی کردن است. می توان او را نمونه ای از فرایند تاریخی آنچیزی که نیچه می گوید دانست: غیب کردن حقیقت. با فتوشاپ، دروغ ساخته می شود. وبه جای حقیقت ارائه می شود.هنر نیز دروغ است با این تفاوت که هنر می خواهد از حقیقت رنج آور(حقیقت دروغین) ما را نجات بخشد. در واقع هنر مکانیزمی است تا که بیشتر از این حقیقت ما را نابود نکند.

۳. فتوشاپ مرز میان حقیقت ودروغ را بر نمی دارد(کاری که تخیل می کند)، بلکه دروغ را به جای حقیقت می نشاند(کاری که امر مسلط می کند).درست است که مرز دقیقی بین حقیقت ودروغ وجود ندارد اما قالب کردن دروغ به جای حقیقت، شارلاتان بازی محض است. کاری که ماهیت نظام سرمایه داری است: قالب کردن “کالا” به جای “خوشبختی”. یا ماهیت دولت: قالب کردن “سرکوب” به جای “امنیت”.

۴. فتوشاپ در روند عادی “تجربه” مداخله می کند. با فتوشاپ ما جاهایی می رویم وکارهایی می کنیم که نه رفته ایم ونه کرده ایم. برای همین توانایی تصویر کردن تخیل را ممکن می کند. در واقع تخیل را دردسترس و از محتوای صرفا ذهنی آن می کاهد. وقتی با فتوشاپ جمعیتی اندک برای استقبال از حاکم، میلیونی می شوند ، حاکم شجاع تر و شنیع تر می شود. فتوشاپ ابزارشخصی شخص حاکم است؛ البته حاکم رو به زوال و نه هیتلر. قدرت تخیل فرودستان در دسترس نبودن آن است. برای همین استفاده فرودستان از فتوشاپ محدود به سرگرمی است؛ همچون بازیگر آس وپاسی که نقش ثروتمندان را بازی می کند؛ یک دروغ تام.

۵.  فتوشاپ را صنعت تبلیغات بسیار دوست دارد. هرجا چیزی فتوشاپ می شود، قدرتی پشت آن خوابیده است. زیرا که قدرت بدون دستکاری ممکن نیست. قرار است دروغی جای حقیقت جا زده شود؛ کالایی فروخته (shop) شود.

۶.  کسی که ناشیانه فتوشاپ می کند نظام حقیقت را دست می اندازد. او این کار را با تشدید کردن و برجسته کردن دروغ انجام می دهد. استفاده غیر حرفه ای از فتوشاپ در واقع استفاده نادرست از دروغ است. کسی است که دروغ می گوید اما با دروغ گفتنش موقعیت غیر حقیقی و کاذب موجود را نشان می دهد. این دقیقا کاری است که هنر می کند. هنر، دروغ گفتنی است برای نشان دادن ماهیت دروغ. کسی که روایت می کند: از خواب بیدار شده و می بیند که سوسک شده است و……

۷. سلطه، تمام آنچیزی است که پدر و مادری را به دروغين كردن فرزندش می کشاند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: