بهترین بازیگر زن

تصویر اول

تصویر اول، زنانی را نشان می دهد که برضد نظام سرمایه داری ودر حمایت از جنبش وال استریت شعار می دهند. درون تصویر، زن ها با حجاب حداکثری مشکی و یکسان، با ژست هایی به غایت خشمگین و پوسترهای هماهنگ و همشکل دردست، حضوردارند. هدف، مبارزه با ساختارهای اقتصادی حاکم برجهان پیشرفته، تکنولوژیک و سرمایه دار است. این تصاویر به طور گسترده در رسانه های رسمی ایران منتشر شد. دولت در ایران تلاش کرد نشان دهد که جنبش ضد کاپیتالیستی در آمریکا واروپا، ادامه آنچیزی است که او بر ضد غرب گفته است. دولت ایران همواره سعی کرده است، این جنبش ها را در خود «ادغام» کند.

تصویر دوم

تصویردوم، زنانی را نشان می دهد که در یکی از کشورهای اطراف ایران، یکی از محصولات تکنولوژیک ایران را تبلیغ می کنند. درون تصویر، زن ها با حداقل حجاب، لباس هایی رنگارنگ، ژستی شاد وخندان، درکنار تکنولوژی مدرن ایرانی می نازند و جذب مشتری-سرمایه می کنند. این تصویر هیچگاه در رسانه های رسمی انعکاس پیدا نکرد و «حذف» شد.

در سکانس‌های ابتدایی فیلم سالو از پازولینی، جمعیتی را برهنه به صف کرده‌اند. صاحبان آن ناکجاآباد و شکنجه گران، کاملاً ملبّس و پوشیده، به آنها می‌نگرند.
برهنه کردن زندانیان، فرودستان و خیره‌شدن به آنها توسط کسانی صورت می‌گیرد که هرچه بیشتر پوشیده و پنهان می‌شوند؛ مأموران پلیس و صاحبان کمپانی‌ها.
سیاست مدرنیته در قبال برهنگی جالب است. ازیکسو ارزش‌های اخلاقی، محدودیت‌ها و پوشیدگی ها را گسترش می‌دهد و از سوی دیگر با تکنیک‌های پیچیده برخی را برهنه می‌کند و نمایش می‌دهد؛ غالباً جهت فروش بیشتر. این یک منطق فراگیراست. «سربازان امریکایی که در مقابل انبوهه‌ای از بدن‌های برهنۀ زندانیان شکنجه‌شدهٔ زندان ابوقریب ایستاده بودند نیز خود ملبس بودند.»

برای توضیح، عکس ها خودبسنده هستند وهیچ توضیح اضافه ای لازم نیست. برهنگی عکس دوم، تمام حجاب عکس اول را ازمیان برمی داد: ژست ضدسرمایه داری دولت. «دولت، اساسا ماهیتی چند چهره و فریبکار دارد»، و بی شک مستحق دریافت عنوان بهترین بازیگراست؛ بهترین بازیگر زن.

سرمایه گذاری دولت بر روی بدن زن در پوشاندن و برهنه کردنش ماهیت غیرقابل اغماض منطق سرمایه را نشان می دهد. حاکمی تا به این حد محجبه در خیابان ها و رسانه اش، دربرابر سرمایه و پول، «مورلین مونرو» می شود.

******

تصویر اول را شما جدی نگیرید: اشیا نزدیک تر از آن اند که در آینه دیده می شوند.

تصویر دوم را بقیه جدی نگرفتند: کارخانه های ایران خودرو در خارج از ایران در معرض ورشکستگی اند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: